2017-08-30
Bezstresowy ślub? Oddaj się w ręce wedding plannera

Organizowanie własnego ślubu powinno być przyjemnym i bezstresowym etapem, cementującym związek na chwilę przed jego sformalizowaniem. Realia rzucają jednak pod nogi narzeczonych liczne kłody, które z przygotowań ślubnych czynią źródło problemów…

Potykając się o nie co chwilę, zaczynamy wyobrażać sobie dzień zaślubin jako kompilację katastrof. A nawet jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, zamiast cieszyć się własnym szczęściem, ulegamy błogiemu uczuciu ulgi, że… ten trudny moment mamy już za sobą. Nie powinno tak być!

 

Ślub to nie kara

Ślub, a w szczególności wesele, to na etapie przygotowań bardzo stresogenne wydarzenia. Wiążą się z mnóstwem poszukiwań i nie chodzi tu jedynie o wybór idealnej sukni ślubnej. Na okoliczność tego ważnego dnia, musimy znaleźć też idealny obiekt weselny, który pomieści wszystkich naszych gości, wynająć muzyków i dobrego fotografa, zdecydować się jak przyozdobić stoły i co napisać na zaproszeniach. Na początku nie brzmi to jeszcze tak strasznie, ale gdy okazuje się, że brakuje nam pieniędzy na wymarzoną oprawę wesela, idealna sala jest zajęta lub chcemy przyspieszyć datę ślubu – kłopoty niespodziewanie zaczynają się piętrzyć. Nie jest też tajemnicą, że wielu weselnych podwykonawców żeruje na braku doświadczenia pary młodej w dziedzinie organizowania wielkich przyjęć. Organizując własny ślub, niejednokrotnie chcielibyśmy, aby przynajmniej w części obowiązków ktoś nas wyręczył, a nam zostawił jedynie najprzyjemniejsze detale. Tym kimś może być wedding planner – osoba, która sprawi, że dzień ślubu będzie dokładnie taki jak powinien – nieokupiony stresem, piękny i wymarzony.

 

Kim jest wedding planner?

Wedding planner bywa u nas również określany mianem konsultanta lub organizatora ślubnego. Instytucja ta jest znana w Polsce od kilkunastu dobrych lat, a przywędrowała oczywiście ze Stanów Zjednoczonych. Nie można powiedzieć, że korzystanie z usług wedding plannera to powszechny zwyczaj Polaków, ale z pewnością jest dość popularne. Nie ulega wątpliwości, że byłoby jeszcze bardziej, gdyby nowożeńcy nie uważali tej usługi za zbędną i drogą fanaberię. Tymczasem zaskakujące jest to, jak bardzo możemy dzięki niej zaoszczędzić – nie tylko pieniędzy, ale przede wszystkim nerwów.

Do obowiązków zatrudnionego wedding plannera należeć będzie bowiem… WSZYSTKO. To dlatego osoby z tej branży wolą, gdy używa się oryginalnej nazwy ich stanowiska. „Konsultant ślubny” brzmi bardziej jak doradca, tymczasem jego zadanie jest dalece bardziej odpowiedzialne niż zwyczajne doradztwo. „Wedding planner” lepiej oddaje charakter tej pracy, która polega tak naprawdę na zorganizowaniu całego wesela od podszewki, a czasem nie tylko wesela i zaślubin, ale też wieczoru panieńskiego/kawalerskiego oraz podróży poślubnej. Na głowie wedding plannera jest dopasowanie do siebie wszystkich terminów, znalezienie najlepszego obiektu na przyjęcie, wynajęcie fotografa i kamerzysty, udekorowanie kościoła (lub sali urzędu) oraz sali weselnej, przygotowanie zaproszeń, wybór bukietu ślubnego, towarzyszenie pannie młodej podczas przymiarek i wyboru sukni (najlepsze salony sukien ślubnych nie mają przed nim tajemnic), wynajem limuzyny, uzyskanie od gości weselnych potwierdzeń przybycia, ustalenie menu, dobór zabaw w trakcie oczepin, wynajęcie muzyków itd. Wedding planner dopina na ostatni guzik wszelkie formalności – dotyczy to często problematycznych kwestii umów i rozliczeń z podwykonawcami. To on musi również rozwiązywać wszystkie sytuacje awaryjne, które mogą zaistnieć w trakcie organizacji.

 

Dla kogo wedding planner?

Podsumowując, głównym i pierwszorzędnym zadaniem wedding plannera jest zapewnienie narzeczonym spokojnych nocy oraz bezstresowego oczekiwania na dzień ślubu. Pozostaje on w stałym kontakcie z parą i nie podejmuje ważnych decyzji bez jej zgody. Narzeczeni przedstawiają mu najpierw swoją wizję ślubu i wesela, a ten stara się zrealizować ich wyobrażenia lub negocjować je tak, by byli zadowoleni. Choć wynajęcie konsultanta może kosztować nawet do 10 tys. zł. (przy kompleksowej obsłudze), warto poważnie rozważyć jego zatrudnienie. Wedding planner zna się na branży weselnej, potrafi negocjować korzystne rabaty i nie przekroczy budżetu, który przekazujemy mu na realizację poszczególnych umów i zakupów. Organizacja wesela z wedding plannerem może okazać się niewiele droższa, a nawet tańsza, niż gdybyśmy robili to na własną rękę. Nie jest to zatem wyłącznie opcja dla zapracowanych i zamożnych par, ale po prostu dla tych, które chcą ułatwić sobie życie.