2019-07-23
Co zamiast welonu? Nieszablonowe nakrycia głowy

Welon nie jest jedynym nakryciem pasującym do stylizacji ślubnej. Warto o tym pamiętać przy wyborze poszczególnych elementów stroju.

W ostatnich latach daje się zauważyć nowy trend: panny młode zamiast tradycyjnego welonu, który powoli zaczyna już odchodzić do lamusa, nakrywają głowę kapeluszami, różnokolorowymi toczkami, turbanami lub orientalnymi chustami. Możliwości jest naprawdę sporo.

 

Kapelusz

Nakrycie głowy wybiera się zawsze jako ostatni element stroju – zasada ta obowiązuje również w przypadku stylizacji ślubnych. Dlatego na zakup kapelusza należy zdecydować się dopiero po dobraniu wszystkich innych części garderoby, a całość powinna tworzyć harmonijną stylizację. Najbezpieczniej jest wybrać kapelusz w kolorze sukni. Nieco odważniejszą opcją są zestawienia kontrastowe, które pasują zwłaszcza do stylizacji jednolitych. Jeśli np. buty, suknia i torebka mają ten sam odcień, kapelusz może od nich odstawać. Kapelusze bardzo dobrze komponują się z kreacjami w stylu królewskim, angielskim oraz vintage. Dodają elegancji i szyku.

 

Woalka

Woalka jest znacznie mniej problematyczna niż długi welon i wcale nie mniej efektowna. Pasuje do skromnych, nowoczesnych sukien, zaprojektowanych z myślą o wygodzie. Największym powodzeniem cieszą się woalki tiulowe i siateczkowe. Niektóre są wysadzane lśniącymi kryształkami lub przystrajane kwieciem. W zależności od upodobań oraz kroju sukni możesz zdecydować się na dłuższą lub krótszą woalkę, pamiętaj jednak, by przy wyborze uwzględnić również kształt swojej twarzy.

 

Toczek

Toczki to bardzo nieszablonowe (przynajmniej w Polsce) nakrycie głowy. Ale jeśli nie brakuje Ci odwagi, możesz z nim stworzyć bardzo ciekawą stylizację. Podstawa toczka ma na ogół kształt okrągły lub przypominający łzę. Bardzo podobnym nakryciem jest fascynator, który tym się różni od toczka, że jest krzykliwy i efekciarski (stąd taka, a nie inna nazwa). Jeszcze mniej popularne są nakrycia będące połączeniem kapelusza i fascynatora, na które nie ma odrębnego określenia.

 

Niezależnie od tego, na co się zdecydujesz, pamiętaj o tym, aby kreacja stanowiła harmonijną całość, nawet jeśli składa się z kontrastujących ze sobą elementów. Nakrycie głowy w nie mniejszym stopniu niż suknia powinno pasować do Twojej figury i urody.