2015-04-07
Eleganckie zaproszenia na ślub i wesele – czyli jak zapraszać z klasą

Dzień Waszego ślubu zbliża się wielkimi krokami? Czas pomyśleć o zaproszeniach ślubnych! Jakie zaproszenia wybrać, jak je wręczyć i kiedy, aby wszystko odbyło się z klasą? Podpowiadamy!

Otrzymanie zaproszenia ślubnego jest dla gości weselnych właściwym zwiastunem tego najważniejszego w Waszym życiu dnia, dlatego istotne jest, aby zarówno same zaproszenia, jak i wszystko, co się z nimi wiąże, były pełne klasy. Jakie zaproszenia wybrać i jak z nimi postępować, aby nie popełnić niechcianego faux pas?

 

Różne rodzaje zaproszeń

Pierwszym krokiem w stronę wręczenia gościom zaproszeń jest ich… zdobycie. Można to zrobić na rozmaite sposoby. Pierwszym i najmniej pracochłonnym sposobem jest zwyczajne kupienie gotowych kartoników, czy to w sklepie stacjonarnym, hurtowni, drukarni, czy za pośrednictwem strony internetowej. Znajdziemy tam zaproszenia ślubne we wszystkich stylach, zarówno te klasyczne i eleganckie, ale także te bardziej nowoczesne i „na luzie”. Jeśli chcemy zaproszeniom poświęcić nieco więcej czasu i pieniędzy, możemy postawić na te bardziej spersonalizowane - zamówić je u grafika lub plastyka, który urzeczywistni naszą artystyczną wizję, lub zaopatrzyć się w nie w studio fotograficznym, które w zaproszenie wkomponuje nasze zdjęcie, np. z sesji narzeczeńskiej. Umieszczanie fotografii Pary Młodej na zaproszeniu to także swoiste nawiązanie do popularnego w USA zwyczaju wysyłania przed zaproszeniem kartki z wizerunkiem Państwa Młodych informującej jedynie o planowanej ceremonii i o jej dacie – tzw. „Save the date”. Aby zaproszenia nabrały jeszcze bardziej osobistego charakteru, lub, jak niektórzy zwykli mawiać, aby „miały duszę”, możemy również wykonać je samodzielnie. Choć jest to rozwiązanie ekonomiczne, niekoniecznie polecane jest osobom, które nie mają zdolności manualnych, cierpliwości do prac ręcznych lub... czasu.

 

Jak wypełniać zaproszenia?

W treści zaproszenia obowiązkowo powinny znaleźć się najważniejsze informacje, czyli: imiona i nazwiska Narzeczonych, imiona i nazwiska zapraszanych osób, data ślubu oraz dokładne adresy zarówno miejsca ceremonii, jak i wesela. Należy pamiętać o tym, aby na zaproszeniu podawać pełne imiona i nazwiska (nie zdrobnienia czy ksywki), a także by w pierwszej kolejności wymieniać kobiety. Wyjątkiem od tej reguły jest sytuacja, gdy na ślub chcemy zaprosić mężczyznę i wiemy, że przyjdzie on z osobą towarzyszącą, która nie jest jego żoną, ale znamy jej imię i nazwisko. W takim wypadku najpierw piszemy w treści zaproszenia imię i nazwisko mężczyzny, a dopiero później jego partnerki (wychodząc z założenia, że to on jest naszym gościem, a ona jego towarzyszką). Jeśli nie znamy imienia i nazwiska osoby, która będzie towarzyszyć naszemu gościowi, wpisujemy po prostu sformułowanie „z osobą towarzyszącą”. Etykieta wymaga również, by na dole zaproszenia umieścić skrót RSVP, co oznacza z języka francuskiego prośbę potwierdzenia przybycia („Repondez s’il vous plait”- „Proszę odpowiedzieć, jeśli łaska”). Wszystkie pozostałe informacje dotyczące ceremonii zaślubin i przyjęcia weselnego zwykło się odnotowywać na osobnym kartoniku dołączonym do „właściwego” zaproszenia.

 

Kiedy i jak wręczać zaproszenia?

Zaproszenia powinno się wręczać nie wcześniej, niż 3 miesiące i nie później, niż miesiąc przed planowaną uroczystością. Jeśli to tylko możliwe, warto wręczać zaproszenia osobiście – Narzeczeni powinni wybrać się z zaproszeniami do wszystkich osób, z którymi pragną świętować swój Wielki Dzień. Jeśli z ważnych przyczyn nie możemy zaproszeń wręczyć osobiście, wtedy możemy wysłać je pocztą, pamiętając jednak o tym, aby włożyć je w ozdobną kopertę, którą następnie umieścimy w „zwykłej” kopercie pocztowej.

 

Katarzyna Rydz