2017-03-20
Jak być szczęśliwą parą? Poradnik prawdę Ci powie

Czy istnieje uniwersalna recepta na szczęście w miłości? Pewnie nie, bo każdy z nas jest inny, a w parze z drugim człowiekiem tworzy niepowtarzalny związek. Wszyscy mamy jednak podobne potrzeby – zrozumienia, bliskości, bezpieczeństwa.

Wiedzą o tym Autorzy poradników dla par, którzy zwracają naszą uwagę na sprawy oczywiste, a jednak tak często pomijane przez z nas w dążeniu do szczęścia. Może warto posłuchać kogoś mądrzejszego?
 

100 zasad udanego związku”, Harriet Lerner

Jedną jedyną osobą, którą możesz zmienić w związku, jesteś Ty sam. Tak rzecze Harriet Lerner, znana psycholog kliniczna, która od lat udziela porad na temat tego, jak utrzymać udane relacje z partnerem. Doktor Lerner wypomina nam wiele istotnych błędów, które popełniamy na co dzień, próbując rozwiązywać problemy w swoich związkach. Proponuje, między innymi, by w pierwszej kolejności pracować nad sobą, zamiast skupiać się na krytyce drugiej połówki. Podkreśla znaczenie przeprosin, konstruktywnych kłótni, szczerości i dojrzałości emocjonalnej, na których każdy związek powinien się opierać. Jej książka to sto zasad, z których niejedna będzie nam pomocna. Przekonaj się o tym sama: http://livro.pl/ksiazki/zdrowie-rodzina-zwiazki/rodzina-i-zwiazki/zwiazki-malzenstwo.html

 

Dalajlama dla par. Jak kochać uważnie”, Anne-Barbel Kohle, Stefan Riess

Zachodni system wartości, stawiający na piedestale karierę, samospełnienie i pęd za pieniądzem, może okazać się zabójczy dla każdego związku. Początkowo namiętną i rozczulającą miłość zabijają w końcu brak czasu, niezrozumienie i samolubność partnerów. A przecież po zakochaniu następuje etap kluczowy – utrwalanie się uczucia, wstępowanie w fazę dojrzałości i przywiązania. Wielu parom nie udaje się przejść go pomyślnie. Autorzy książki proponują więc, aby spojrzeć na związek podpierając się na fundamentach filozofii buddyjskiej. Uczą, jak patrzeć na siebie z szacunkiem i zainteresowaniem oraz dostrzegać, a jednocześnie rozumieć potrzeby partnera. Innymi słowy sprawić, by wady współczesnego świata przestały zagrażać miłości. Robią to nie krytykując i nie narzucając się, a jedynie poszerzając horyzont Czytelników.

 

Budujące rozmowy. Szczęśliwy związek bez konfliktów”, Laurie Puhn

Związek to nie tylko przytulanie, seks i przesiadywanie przy jednym stole. To przede wszystkim rozmowy, które odbywają się pomiędzy i w czasie tych czynności. Na nich budujemy porozumienie i wzajemne zaufanie. Niestety, w niemal każdym związku następuje moment, kiedy komunikacja zaczyna zawodzić. Ktoś powiedział o jedno słowo za dużo, użył nieodpowiedniego tonu, odezwał się zamiast zamilknąć lub odwrotnie. Laurie Puhn, posługując się konkretnymi przykładami i strategiami, przekonuje, jakie sformułowania w rozmowie z partnerem pomagają, a jakie zawodzą; jak komunikować swoje uczucia, by być zrozumianym i nikogo przy tym nie zranić. Jak łagodzić spory i sprawiać, by konflikty nas do siebie zbliżały.