2018-02-07
Jak usadzić gości przy weselnym stole?

Stołów na przyjęciu weselnym jest wiele, a jeszcze więcej zasad, według których usadza się przy nich gości. Nie stosuje się już tylko jednej z nich – wolnej amerykanki.

 

Przyjęcie weselne – jak ulokować gości przy stołach

Część kryteriów, które weźmiemy pod uwagę jest dosyć oczywista. Para młoda powinna zająć centralne miejsce na sali i siedzieć przodem do wejścia, nigdy tyłem do gości. Po drugie, małżeństw i par raczej nie rozdzielajmy. Co prawda tradycja podpowiada, aby narzeczonych sadzać obok siebie, a małżonków naprzeciwko, praktyka mówi jednak, że ci drudzy również wolą zasiadać ramię w ramię. Do lamusa odchodzi też sztywny i pokraczny schemat usadzania rodziców i świadków przy centralnym stole.

Reszta to już kwestia uznania. Usadzając gości powinniśmy jednak cały czas mieć na uwadze ich wygodę. A w niej nie chodzi jedynie o miękkie krzesło!

 

Układ pokoleniowy

Podczas usadzania gości niezwykle ważne jest kryterium wieku. Starszyzna powinna siedzieć przy jednym stole, blisko nowożeńców, ale jednocześnie z dala od głośników, sceny i przejścia, w którym mogą doskwierać przeciągi. Młodsi przedstawiciele rodziny oraz przyjaciele powinni zasiadać za nimi, najlepiej przy jednym, integracyjnym stole.

A propos integracji. Stołów nie trzeba rozdzielać tak, aby po prawej stronie sali miejsca zajmowała rodzina pani młodej, a po lewej pana młodego. Rozdziału tego można dokonać wzdłuż stołu, sadzając rodziny po jego przeciwnych stronach. Ta strategia gorzej wypadnie jednak przy stołach okrągłych.

 

Układ towarzyski

Podczas usadzania czy to członków rodziny, czy też znajomych, warto pomyśleć o panujących wśród nich wzajemnych sympatiach i antypatiach. Trudno wyobrazić sobie, aby przez nietrafione ulokowanie kogokolwiek miało dojść do awantury czy przepychanki, mimo wszystko jednak nowa narzeczona naszego przyjaciela może nie czuć się komfortowo mając na wyciągnięcie ręki swoją poprzedniczkę, która także należy do grona znajomych.

 

Inne ciekawe pomysły

Wydzielenie osobnego stołu dla singli – tu trzeba wziąć pod uwagę, czy goście nie poczują się odseparowani lub poddani przymusowemu swataniu.

Wydzielenie stołu dla dzieci – idealnym rozwiązaniem jest stworzenie kąciku zabaw dla dzieci. Jeszcze lepiej, gdy najmłodszym zapewnimy animatorkę, dzięki której rodzice odetchną i łatwiej oddadzą się zabawie.