2015-04-07
Modne suknie ślubne 2014 – przegląd trendów

Niedługo staniesz na ślubnym kobiercu, a teraz stajesz przed wyborem tej jedynej, najważniejszej w życiu sukni? Zobacz, co jest modne w sezonie 2014/2015 i zainspiruj się naszymi propozycjami.

Jak w każdej dziedzinie mody, także i w tej ślubnej co sezon spotkać się można ze zmianą trendów. A jeśli nawet nie dzieje się tak co sezon, to w modzie ślubnej szczególnie wyraźnie można zauważyć pewne „fale” trendów, które łagodnie przypływają i odpływają, kształtując obraz mody obowiązującej w danym sezonie.

I tak, o ile w latach ubiegłych, Panny Młode często stawiały na suknie bez pleców, na ramiączkach, z bujnymi dołami, o tyle obecnie modne Narzeczone stawiają raczej na klasyczne fasony i wzory. Skąd ta zmiana? Po pierwsze, co jakiś czas w modzie powracają trendy znane z przeszłości. Tak jest również w tym przypadku. Panny Młode chcą obecnie wyglądać bardziej elegancko i z klasą, przez co po inspiracje sięgają do babcinych fotografii. Powrót klasyki na ślubne salony to także po części zasługa „królewskiego ślubu” Kate Middleton z księciem Williamem, jaki odbył się wiosną 2011 roku. Panna młoda miała wtedy bowiem na sobie elegancką, koronkową suknię nawiązująca do absolutnej klasyki ślubnej, jaką była kreacją księżnej Monako - Grace Kelly. „Fala” ślubnych trendów od tamtej pory zaczęła się więc jeszcze bardziej przesuwać w stronę eleganckich i szykownych sukien, podkreślających kobiecość i delikatność Panien Młodych.

Jakie jeszcze trendy można zauważyć w kolekcjach sukien najlepszych ślubnych kreatorów mody w sezonie 2014/2015?

  • Fokus na dekolt

Jednym z najbardziej uderzających trendów w modzie ślubnej w tym sezonie jest skupienie uwagi projektantów na zaakcentowaniu dekoltu Panny Młodej. I nie polega ono wcale na jego nadmiernym eksponowaniu poprzez wycięte suknie z odsłoniętymi ramionami, a raczej na kokieteryjnym i eleganckim dekoltu... zasłanianiu. W najpiękniejszych modelach z kolekcji 2014/2015 znajdziemy dekolty zwiewnie otulone delikatną koronką lub tiulem, dekolty materiałowe pod szyję, dekolty asymetryczne z ozdobnymi akcentami zwłaszcza ze srebra oraz dekolty lekko przysłonięte nonszalanckim golfem. U niektórych projektantów spotkać się można także z sukniami ze stojącymi kołnierzami.    

  • As w rękawie

A właściwie rękaw jako as naszej stylizacji. W przeciwieństwie do panujących w minionych sezonach trendów na odkrywanie ramion, w tym sezonie konsekwentnie je przykrywany.
Rękawy mogą mieć absolutnie dowolną długość, w modzie są zarówno te króciutkie, o długości ¾, a także całkiem długie. Najszykowniej wyglądają rękawy koronkowe lub z tiulu zdobionego koronką.

  • Bolerka, narzutki, sweterki

Jeśli nie decydujemy się na zabudowaną u góry suknię, to często sięgamy po delikatne bolerka lub narzutki, które zakryją ramiona, chociażby podczas ceremonii w kościele lub urzędzie, a które będzie można z siebie zrzucić w ferworze weselnej zabawy. W tym sezonie można pozwolić sobie także na ślubne pelerynki, a nawet sweterki, które świetnie sprawdzą się w przypadku ceremonii odbywających się w miesiącach jesiennych i zimowych.

  • Koronki, koronki i jeszcze raz koronki

Jak już wspominaliśmy powyżej, wszystko co koronkowe, święci w tym sezonie triumfy. Ponadczasowe koronki teraz szczególnie mają swoje pięć minut. W tym sezonie możemy z powodzeniem sięgnąć po suknie w całości wykonane z koronki, ale także po te z połączenia tiulu i koronki (wersja bardziej ekonomiczna). W cenie są także koronkowe rękawiczki, narzutki, misterne koronkowe welony, a nawet… torty weselne pokryte lukrowanymi ozdobami imitującymi koronkę.

  • Vintage, wszędzie vintage

W tym sezonie szczególnie warto postawić na szalenie modny klimat „babcinej szafy”. W cenie są nie tylko piękne – klasyczne, proste i kobiece suknie z lat 20. ubiegłego stulecia, ale także wysublimowane dodatki. Warto pomyśleć o nietuzinkowych, inspirowanych dawnym stylem nakryciach głowy, np. pięknie zdobionych opaskach, delikatnych i tajemniczych woalkach, a także ozdobnych welonach z czepkiem, na które modę przywróciła niedawno ikona mody, modelka Kate Moss, wykorzystując koronkowy czepek w stylu vintage w swojej delikatnej i dziewczęcej ślubnej stylizacji.  

  • Indywidualizm przede wszystkim

Komponując swoją ślubną stylizację, przyszłe Panny Młode powinny jednak głównie pamiętać o tym, aby, niezależnie od panujących trendów, zwrócić uwagę na to, w czym czują się (i wyglądają) najlepiej. Jeśli bowiem naszą wymarzoną kreacją ślubną jest współczesna, prosta suknia o kształcie tuby, zwieńczona tiulowym welonem, która w dodatku idealnie współgra z naszą sylwetką, nie ma sensu silić się na koronkową suknię  o kroju „syrenki” przyozdobioną woalką w stylu vintage. Pamiętajmy, że dzień ślubu to święto naszej miłości i to Państwo Młodzi oraz ich dobre samopoczucie są w tym dniu najważniejsze.

 

Katarzyna Rydz