2015-04-07
Muzyka na weselu: zespół czy DJ?

To, czy na wesele zatrudnić DJ-a czy cały zespół, to jedno z najtrudniejszych pytań organizacyjnych, na które trzeba sobie przed weselem odpowiedzieć. Poznajcie wszystkie argumenty za i przeciw, które pomogą Wam ostatecznie podjąć tę ciężką decyzję.

Muzyka to jedna z najważniejszych kwestii na weselu. Bez niej przecież nie można świętować rozpoczęcia nowego etapu w życiu Państwa Młodych i ich rodzin. Dlatego też sprawę wynajęcia muzyków trzeba bardzo dokładnie rozważyć i przedyskutować, aby uniknąć niechcianych sytuacji i katastrofy weselnej. A zatem: zespół czy DJ? Porównajmy wszystkie „za” i „przeciw”.

 

Wynajęcie zespołu weselnego

Zespół grający na żywo to dla wielu osób jedyne właściwe rozwiązanie kwestii muzyki na weselu. Taki pogląd na sprawę muzyki na imprezie weselnej często można także usłyszeć od ludzi starszych lub od tradycjonalistów. Argumentem „za” takim stawianiem sprawy jest fakt, że to właśnie zespół nadaje imprezie prawdziwie „weselny” klimat, zwłaszcza w przypadku, gdy decydujemy się na przyjęcie o biesiadnym charakterze. Taki rodzaj wesel jest też najczęściej wybieranym typem przyjęć w Polsce, dlatego też zespoły weselne cieszą się takim poważaniem. Poza tym, jeśli decydujemy się na biesiadne wesele, wybór zespołu będzie najlepszym posunięciem – muzyka biesiadna lepiej bowiem brzmi grana na żywo. Zespół można także zamówić przy okazji „wesela bankietowego”, pamiętając jednak o uzgodnieniu pasującego do charakteru imprezy repertuaru. Obok muzyki granej na żywo, wynajęcie zespołu ma także jeszcze jedną zaletę – frontman zwykle jest także sprawdzonym wodzirejem, dzięki czemu świetnie prowadzi zabawy weselne. Kolejną zaletą wynajęcia zespołu jest to, że jeśli wysiadłoby nam zasilanie w sali weselnej, w skrajnych przypadkach zespół może też zagrać akustycznie, a wokalista może śpiewać bez mikrofonu. Wynajęcie zespołu, oprócz wspomnianych powyżej zalet, takich jak muzyka grana na żywo i uznanie rodziny, ma także swoje wady. Jakie? Chociażby to, że zespół jest o wiele droższy niż DJ. Jest to związane głównie z tym, że w zespole mamy co najmniej 3 osoby, które muszą podzielić się zarobkiem. Poza tym wiadomo, że podczas wesela musimy także zapewnić wszystkim członkom kapeli dostęp do posiłków, za które będziemy dodatkowo płacić.

 

Wynajęcie DJ-a

Wybór DJ-a na wesele również ma wiele zalet. Pierwszą i najważniejszą z nich na pewno jest koszt. W przypadku DJ-a musimy bowiem płacić za usługę tylko jednej osobie – to samo tyczy się także jej wyżywienia podczas imprezy. Kolejnym argumentem przemawiającym za wynajęciem DJ-a jest fakt, że podczas gdy będzie się on posilał weselnym poczęstunkiem, spokojnie może w tym samym czasie puszczać muzykę z komputera lub konsolety, dzięki czemu na weselu nie będzie momentów ciszy. Poza tym, wynajęcie DJ-a jest również korzystne ze względu na mnogość repertuaru. Możemy bowiem tak zaprogramować muzykę, aby dopasować ją do gustów wszystkich gości weselnych. Przy wynajęciu zespołu nie mamy aż takiego wachlarzu możliwości muzycznych – zespoły mają bowiem z góry przygotowany pewien repertuar utworów, jakie wykonają i z całą pewnością nie jest on aż tak rozbudowany, jak repertuar DJ-a. Wynajęcie DJ-a będzie też korzystniejsze, jeśli na wesele zamierzamy zaprosić większość ludzi młodych. W tym przypadku, nowoczesny DJ lepiej sprosta ich oczekiwaniom i zwyczajnie będą się z nim lepiej bawić. DJ na weselu ma jednak również swoje wady. Pierwszą z nich jest fakt, iż ciężko jest znaleźć dobrego, profesjonalnego DJ-a, który byłby równocześnie sprawdzonym wodzirejem weselnym. Zwykle Pary Młode, które decydują się na dobrego klubowego DJ-a, muszą jednocześnie wynajmować jeszcze jedną osobę odpowiedzialną za zabawianie gości, co wiąże się z dodatkowymi kosztami. Jeśli już jednak trafimy na dobrego DJ-a, który będzie również wodzirejem, istnieje jeszcze ryzyko, że w momencie, gdy wysiądzie zasilanie, zostaniemy kompletnie bez muzyki na weselu, co może okazać się po prostu weselną katastrofą. Poza tym, choć DJ może zadbać o utwory, które przypadną do gustu starszym gościom, to, ze względu na wspomniane powyżej stereotypy, nie zawsze mogą być oni zadowoleni z faktu, ze muzyka grana jest z komputera.

 

Katarzyna Rydz