2015-04-07
Obrączki ślubne: jakie wybrać?

Wybieranie obrączek ślubnych, choć może wydawać się jedną z najprostszych decyzji związanych z ceremonią zaślubin, wcale nie jest takie łatwe. No bo jaki fason i model obrączek wybrać? Z jakiego tworzywa? W jakim stylu? Za ile? Przeczytajcie nasze podpowiedzi i wybierzcie najlepszy dla Was wariant.

Styl obrączek

Przystępując do maratonu po salonach jubilerskich lub zasiadając przed ekranem komputera, jeśli dokonujemy zakupów przez Internet, musimy koniecznie wziąć pod uwagę to, jaki styl obrączek preferujemy. Warto to także w pierwszej kolejności uzgodnić z Drugą Połówką – często bowiem okazuje się, że przyszły Pan Młody chciałby mieć obrączki bez żadnych zdobień, natomiast przyszła Panna Młoda chętnie postawiłaby na obrączki nieco bardziej „biżuteryjne” i zdobione. Współczesna moda pozwala jednak pogodzić te stanowiska, proponując Młodej Parze… różne obrączki. Obrączka kobieca jest wtedy odpowiednio zdobiona – np. kamykiem lub kilkoma kamykami albo fantazyjnymi szlifami, obrączka Pana Młodego natomiast pozostaje bardziej „surowa”. Warto jednak zastanowić się nad tym, czy na pewno potrzebujemy na naszych obrączkach dodatkowych zdobień. Moda w biżuterii ślubnej ulega bowiem zmianom co kilka sezonów, a przecież te „ślubne pierścienie” mają nam służyć przez całe życie. Dlatego też, w przypadku obrączek, ślubna klasyka jest na pewno wyjściem „najbezpieczniejszym”. Zastanawiając się nad stylem, w jakim mają być utrzymane obrączki, warto również wziąć pod uwagę ich funkcjonalność. W końcu mamy je nosić na palcach do końca naszych dni, codziennie, warto więc wybrać taki model, który będzie nam się nosić wygodnie.

 

Rozmiar obrączek

Obrączki muszą być idealnie dopasowane do rozmiaru palców – tak, aby ani za bardzo nas nie cisnęły, ani też nam nie spadały. Jeśli decydujemy się na zakup obrączek przez Internet, warto zmierzyć sobie obwód palca centymetrem, ale także udać się wcześniej do sklepu jubilerskiego i przymierzyć pierścionki, aby sprawdzić, jaki konkretnie rozmiar biżuterii na nas pasuje. Jeśli kupujemy obrączki stacjonarnie, pamiętajmy o tym, aby zmierzyć je kilkakrotnie. Najlepiej podczas dwóch wizyt w salonie jubilerskim. Podczas żmudnego maratonu zdarzyć się bowiem może, że po całym dniu biegania po sklepach będziemy zmęczeni, a nasze palce będą spuchnięte, co może przełożyć się na niewłaściwy wybór rozmiaru obrączek.

 

Tworzywo, z jakiego wykonano obrączki

Dziś do wyboru mamy wiele tworzyw, z jakich mogą być wykonane nasze „ślubne krążki”. Oczywiście prym wśród metali wiedzie tradycyjnie żółte złoto – ma ono klasyczny wygląd i średnie ceny. Jest także wygodne w użytkowaniu, można je po latach poszerzać, nie jest też uciążliwe w pielęgnacji. W związku z tymi zaletami, wiele Par Młodych decyduje się na to najbardziej klasyczne z rozwiązań. Jednak oprócz żółtego złota jubilerzy proponują także obrączki z innych metali. Coraz popularniejsze są np. obrączki z białego złota lub takie, które łączą w sobie oba jego rodzaje. Większy budżet pozwala na zakup obrączek platynowych, które są bardzo trwałe. Dla alergików polecane są obrączki z tytanu. Nowością jest obecnie coraz częściej wybierany przez Młodych pallad. Do każdego z metali można też dołączyć ozdobne kamienie, brylanty lub w wersji bardziej ekonomicznej – cyrkonie.

 

Grawer na obrączkach

Bardzo często wykonuje się teraz grawer na obrączkach. Można go wykonać zarówno na warstwie wierzchniej obrączki, jak i w jej wnętrzu. Pary Młode częściej decydują się na grawer wewnątrz, gdzie umieszczają wiadomość dla siebie nawzajem lub pamiątkowy zapis. I tak do najpopularniejszych tekstów grawerowanych na obrączkach należą inicjały lub imiona Młodych, a także data ślubu. Państwo Młodzi niekiedy decydują się także na wygrawerowanie ważnych dla siebie sentencji – łacińskich (np. „Amor omnia vincit” – „Miłość zwycięży wszystko”, „Semper Fidelis” – „Zawsze wierny”) lub innych, jak np. cytaty z Pisma Świętego (np. „Miłość nigdy nie ustaje”, „Miłość cierpliwa jest, łaskawa jest”), czy fragmenty tekstów piosenek, zarówno po polsku („Zawsze tam, gdzie Ty”, „Bo jesteś Ty”) czy po angielsku („Only you”, „Nothing else matters”, „All I want is you”). Czasem Państwo Młodzi decydują się także na zabawny grawer (np. „Zmusił/a mnie”) lub na grawer w formie symbolu – np. serduszko lub znak nieskończoności. Przed wykonaniem usługi warto zapytać, ile dany zakład jubilerski życzy sobie za wykonanie grawera, bo cena może spowodować, że… wybierzemy inny zakład. Dzisiaj bowiem w coraz większej ilości salonów jubilerskich grawer jest wliczony w cenę obrączek, więc po co przepłacać?

 

Obrączki alternatywne

Na rynku można znaleźć też wiele obrączek „alternatywnych”. W sprzedaży oferowane są np. mechaniczne obrączki dla zapominalskich z wbudowanym zegarkiem, na którym można ustawić datę ślubu, przez co każdego roku przed rocznicą obrączka będzie się lekko nagrzewać, dając dyskretnie znać, aby pamiętać o tej szczególnej dacie. Poza tym, jeśli dobrze się rozejrzymy, możemy też znaleźć obrączki dla członków danego fandomu. Przykładem są np. obrączki stylizowane na pierścień z „Władcy pierścieni” J. R. R. Tolkiena. Ciekawą alternatywą dla ślubnych obrączek, choć nieco kontrowersyjną, jest też… wytatuowanie ich na placach serdecznych. Na taki rodzaj „obrączek” mogą sobie pozwolić z całą pewnością odważni i nietuzinkowi Państwo Młodzi.

 

Katarzyna Rydz