2017-06-07
Ogólnie o rozwodzie – koszty oraz wina

Tematyka rozwodowa budzi skrajne emocje – rozwód to przecież jedno z najbardziej traumatycznych przeżyć, ale czasami bywa najlepszym rozwiązaniem dla obojga małżonków.

Rozwód niektórym osobom nadal kojarzy się z publicznym praniem brudów i "walką podjazdową", jednak wiele par rozstaje się polubownie i we wzajemnym szacunku. Niemniej w każdym przypadku trzeba się liczyć z wydatkami, a skomplikowane postępowania mogą kosztować nawet kilka tysięcy złotych! Dlaczego aż tyle i jaki wpływ na tę kwotę ma wina współmałżonka?

 

Rozwód na wokandzie – opłaty sądowe i koszty dodatkowe

Wnosząc pozew o rozwód, musisz liczyć się z wydatkiem rzędu 600 zł. To stała kwota, na jej wysokość nie ma wpływu ani orzekanie o winie, ani pozostałe kwestie rozpatrywane przez sąd, dotyczące m.in. opieki nad dziećmi. Jeśli wynajmiesz radcę prawnego lub adwokata, np. z kancelarii kb-adwokaci.pl, weź pod uwagę również sumę jego wynagrodzenia. W tym przypadku wysokość opłat będzie zależna od stopnia zawiłości oraz czasu trwania sprawy. Rozwody bez orzekania o winie czy też rozwody małżeństw bezdzietnych przebiegają z reguły szybciej, dlatego można spodziewać się niższych kosztów niż wówczas, gdy trzeba ustalić prawo do opieki na małoletnimi dziećmi lub udowodnić winę małżonka. Co więcej,  w toku sprawy mogą pojawić się dodatkowe opłaty, np. za opinie biegłych czy wywiad kuratora.

 

Rozwód w toku – ile kosztuje pełnomocnik?

Minimalną stawkę dla radcy prawnego oraz adwokata działających w zakresie prawa opiekuńczego i rodzinnego określa rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości. Obecnie za reprezentowanie strony przy prostym rozwodzie (bez orzekania o winie) pełnomocnik otrzymuje co najmniej 720 zł netto. Jeśli natomiast chcesz wnieść sprawę o rozwód z winy małżonka, koszty opieki prawnej wzrastają do minimum 1080 zł netto. W niektórych kancelariach, np. w kb-adwokaci.pl, pierwsza konsultacja prawna jest darmowa – warto z tego skorzystać, aby rozeznać się w swoich prawach. Reprezentowanie przez pełnomocnika wymaga również uiszczenia opłaty skarbowej w wysokości 17 zł.