2015-08-06
Prezenty dla gości weselnych

Coraz popularniejsze staje się obdarowywanie gości weselnych drobnymi upominkami, w podziękowaniu za obecność w tym najważniejszym dla nas dniu. Jakie prezenty wybrać, aby zadowolić gości, a na podarki wydać majątku?

Niektórzy sądzą, że moda na obdarowywanie gości weselnych przywędrowała do nas ze Stanów Zjednoczonych, gdzie niewielkie upominki weselne są dziś na porządku dziennym. Nic bardziej mylnego. Obdarowywanie gości weselnych to tradycja, która zrodziła się już w starożytności – pierwsi swoich weselnych gości prezentami obdarowywali już starożytni Grecy w latach p.n.e. Także Polacy od wieków byli uprzejmi dla swoich gości i w wyjątkowo miły sposób okazywali im wdzięczność.

Staropolskim zwyczajem od dawna jest bowiem podarowywanie gościom weselnym kawałków tortu, mięsa czy wódki weselnej. Dziś jednak zmieniła się nieco forma podarunków dla gości weselnych. Najczęściej pary młode prezenciki stawiają tuż obok winietki z nazwiskiem gościa na stole weselnym. Dzięki temu, gość zostaje obdarowany już niejako na początku przyjęcia. Co można ofiarować gościom? Najczęściej są to urocze drobiazgi. Listę tych najpopularniejszych, ale także i tych mniej tuzinkowych prezentujemy poniżej.

 

1. Słodycze

Należą do najczęściej wybieranych podarków dla gości. Pary młode najczęściej wybierają niewielkie ciasteczka chińskie z wróżbą dla gościa w środku. Popularne są także lizaki z imionami państwa młodych na papierku czy miętówki z imionami pary młodej na pudełeczku. Nieco droższe, ale niezmiernie urocze są malutkie miody z dołączonym liścikiem o treści, najczęściej: „Dziękujemy za przybycie + imiona państwa młodych”. Popularne są także pojedyncze czekoladki, nieco większe, spersonalizowane bombonierki i słodkie migdały.


2. Świeczki

To także bardzo popularny prezent. Mamy do wyboru wiele modeli i rozmiarów świeczek, także te zapachowe – wszystko zależy jednak od kwoty, jaką chcemy przeznaczyć na prezenty dla gości.


3. Aniołki

To świetny pomysł na podkreślenie Waszej „anielskiej” miłości, a także pamiątka dla gości, zwłaszcza ceremonii zaślubin w kościele. Anioły dobrze się kojarzą - symbolizują dobrą miłość, dlatego świetnie sprawdzą się jako sympatyczne upominki ślubne. Mamy do wyboru te porcelanowe lub gliniane, a także piękne, szklane aniołki. Wszystko zależy od kwoty, jaką możemy przeznaczyć na prezenty.


4. Ramki

To jeden z kosztowniejszych pomysłów na prezenty dla gości weselnych. Możemy postawić na malutkie rameczki, do których wsuniemy spersonalizowane karteczki z podziękowaniem za przybycie na wesele lub sprezentować każdemu z gości  ramkę w „regularnym” rozmiarze (9x13 lub 10x15 cm) z naszym zdjęciem narzeczeńskim, np. z profesjonalnej sesji w plenerze wykonanej przed ślubem.  


5. Płyty, kartki

Jednym z najbardziej nietypowych pomysłów na podarunki dla gości weselnych jest przygotowanie wyjątkowo spersonalizowanego upominku. Mamy tu na myśli szczególnie płyty z nagraną muzyką kojarzącą się z młodą parą, na której znajdą się jej ulubione piosenki, muzyka wykorzystana jako podkład do pierwszego tańca, piosenki, które dedykowali sobie wzajemnie państwo młodzi itd. Okładką takiej płyty może być zdjęcie młodej pary np. z sesji narzeczeńskiej. Poza tym, ciekawym pomysłem jest także przygotowanie kartki a la „widokówki” ze zdjęciem państwa młodych, na odwrocie której odręcznie będzie można napisać kilka słów do każdego z gości weselnych.


Katarzyna Rydz