2018-02-02
Ślub cywilny – jak uświetnić urzędową ceremonię?

Obecnie kwestia oprawy ślubu cywilnego dotyczy tylko tych par, które nie zamierzają finalizować swojej ceremonii w kościele. W większości przypadków zawiera się bowiem ślub konkordatowy, który nie zobowiązuje pary młodej do dodatkowego stawiennictwa w urzędzie.

 

Cywilny, ale z rozmachem

W kraju, w którym większość par zawiera ślub kościelny, ceremonia ślubna w urzędzie często traktowana jest jako marna namiastka prawdziwej uroczystości. Pamiętajmy jednak, że to właśnie ślub cywilny jest tym bardziej wiążącym i ustanawiającym małżeństwo w świetle prawa. Ślub w kościele to ceremonia symboliczna, sakrament, którego brak nie umniejsza rangi małżeństwa zawartego w urzędzie.

Ceremonia urzędowa może być zresztą tak samo doniosła, jak zwykle bywa to w przypadku ślubu kościelnego. Nie musi odbywać się w murach urzędu – na wniosek przyszłych współmałżonków, urzędnik może udzielić ślubu w innym miejscu. Ważne jedynie, aby było to miejsce adekwatne i zachowujące pewną doniosłość. W ten sposób można zrealizować marzenia o ślubie na plaży, w parku lub w ogrodzie. Ceremonie ślubne odbywają się również na terenach zabytków – w pałacach, zamkach, muzeach czy w innych reprezentacyjnych przestrzeniach. Aby taki ślub doszedł do skutku potrzebna jest zgoda zarówno wybranej instytucji, jak i Urzędu Stanu Cywilnego. Później należy jeszcze uiścić odpowiednią opłatę. Urząd liczy sobie za taką usługę 1000 złotych, niewykluczone jednak, że zapłacimy również właścicielowi lub dyrektorowi obiektu, w którym ma odbyć się ceremonia.

Niemniej ślub cywilny poza urzędem jest przedsięwzięciem o wiele bardziej osiągalnym niż ślub kościelny poza budynkiem kościoła. Duchowni nie zgadzają się na przeniesienie ceremonii w miejsce o charakterze świeckim, co najwyżej mogą zaproponować przynależną kościołowi kaplicę.

 

Ślub w urzędzie – zadbajmy o detale

Wybierając urząd na miejsce zaślubin nie jesteśmy jednak skazani na bylejakość. Na okoliczność ceremonii możemy zamówić oprawę muzyczną, a panna młoda może pojawić się na miejscu w białej sukni. Zwykle istnieje również możliwość udekorowania sali. Nasze starania będą mijały się z celem jedynie wówczas, gdy sala ślubów okaże się stara i nieodremontowana, słowem – odpychająca. Na szczęście w zakresie zawierania ślubów cywilnych nie obowiązuje rejonizacja. W razie potrzeby warto więc poszukać urzędu z bardziej reprezentacyjnym lokum.