2018-02-12
Ślub cywilny – w co się ubrać?

Czy na ślub w urzędzie wypada założyć białą suknię z welonem? Jak sprawić, by nasza kreacja była adekwatna do miejsca zaślubin? Ślub cywilny daje nam w tej mierze więcej możliwości niż się spodziewamy.

 

Wolność wyboru

Wbrew pozorom, ślub cywilny nie jest obarczony tyloma konwenansami, co ceremonia kościelna. Teoretycznie do kościoła również możemy udać się w ubraniach odbiegających od zwyczajowych kreacji, z pewnością jednak zostanie nam to poczytane za… co najmniej niestosowny kaprys. Ze ślubem cywilnym jest nieco inaczej. Możemy pojawić się na nim zarówno w typowej sukni ślubnej, innej kreacji balowej, zwiewnej letniej sukience czy w garsonce. Pan młody może przywdziać w zasadzie dowolny garnitur czy też zwykłą marynarkę. Nie brakuje zresztą i takich, którzy najchętniej przyszliby do urzędu w t-shircie i dżinsach. Ta niepisana wolność wyboru wynika zapewne stąd, że śluby cywilne nadal odczytywane są za te mniej istotne i zdecydowanie mniej doniosłe. To z kolei spuścizna przeszłości, w której ślub cywilny był jedynie tłem i formalnością załatwianą gdzieś na marginesie. Ustanowienie ślubów konkordatowych jeszcze bardziej umniejszyło jego rolę. Obecnie zawarcie ślubu cywilnego w urzędzie oznacza zwykle rezygnację lub odłożenie w czasie ceremonii kościelnej.

 

Ślub cywilny – czy suknia ślubna jest ok?

Suknie ślubne nie są zarezerwowane dla przestrzeni sakralnej. Panna młoda może założyć wymarzoną, białą suknię z welonem również na ślub cywilny, zwłaszcza jeśli po ceremonii ma odbyć się przyjęcie weselne, a sala urzędu ma słuszny, reprezentacyjny wygląd. Urząd to ponadto nie jedyne miejsce, w którym zawiera się obecnie śluby cywilne. Na wniosek przyszłych małżonków równie dobrze może się on odbyć w wynajętym pałacyku czy pięknej oranżerii. W tym przypadku akurat trudno wyobrazić sobie, by tak romantyczna sceneria mogła iść w parze z garsonką.

Jeśli zaraz po ceremonii planujemy udać się w podróż poślubną lub chcemy zjeść obiad w wąskim gronie bliskich, o wiele bardziej adekwatne będą niezobowiązujące i mniej uroczyste kreacje. Biel, w przypadku panny młodej, jest tu tylko jedną z opcji, nawiązującą do klasyki ślubnego ceremoniału. De facto w kwestii kolorów i fasonów mamy pełną dowolność. Ważne jest jednak to, aby stroje małżonków pasowały do siebie stylistycznie.