2018-02-09
Wymiana dokumentów po ślubie – co musimy załatwić?

Bardzo rzadko zdarza się, aby po ślubie nie czekały na nas dodatkowe formalności w postaci aktualizacji danych i wymiany dokumentów. Co na pewno będziemy musieli odnowić?

Współcześnie ślub bardzo często nie wnosi zbyt wielu zmian w życie młodych ludzi. Zwykle świeżo upieczeni małżonkowie tak naprawdę znają się od lat, od dawna ze sobą mieszkają, dzielą wydatki i obowiązki. Bywa więc, że zawarcie związku małżeńskiego niesie dla nich jedynie zmiany formalne, takie jak zmiana nazwiska i adresu zameldowania. W porównaniu z listą obowiązków przy organizacji przyjęcia weselnego to stosunkowo niewiele. Musimy jednak pamiętać o tych szczegółach, gdyż wiążą się one z koniecznością wymiany niektórych dokumentów.

 

Aktualizacja danych

Aktualizację danych zaczynamy od wyrobienia nowego dowodu osobistego. W tym celu w we właściwym urzędzie składamy wniosek o tenże dokument, do którego dołączamy aktualne zdjęcia i opłatę w wysokości około 30 zł. Jeśli ślub odbywał się w tym samym urzędzie, nie musimy dołączać aktu małżeństwa.

Nowy dowód wyrabiamy tylko w przypadku zmiany nazwiska – zatem jeśli panna młoda została przy swoim nazwisku, nawet zmiana meldunku nie obliguje jej do wymiany dokumentu.

Wymiana dowodu w dalszej kolejności pociąga za sobą konieczność wymiany prawa jazdy – tu ponownie czeka nas złożenie wniosku, aktualnego zdjęcia, kserokopii starego prawa jazdy i – tym razem nieco wyższej – opłaty (ok. 70 zł). Jeśli jesteśmy właścicielami samochodu, musimy postarać się również o nowy dowód rejestracyjny.

Następnym dokumentem, który musimy wymienić po ślubie (jeśli zmienialiśmy dane meldunkowe lub personalne) jest karta ubezpieczenia zdrowotnego NFZ. W tym celu wniosek z załączoną dokumentacją należy przesłać do odpowiedniego oddziału NFZ.

 

Formalności ciąg dalszy…

O zmianie danych zostanie automatycznie poinformowany Urząd Skarbowy. W niektórych przypadkach (np. po zmianie numeru konta bankowego) musimy jednak wypełnić dodatkowy druk ZAP-3.

Inne instytucje, w których należy zaktualizować swoje dane (nie tylko adresy i dane osobowe, ale też numery kont oraz upoważnienia scedowane na współmałżonka) to:

  • bank,
  • spółdzielnia mieszkaniowa (a często także elektrownia, gazownia itd.),
  • dostawcy internetu i telewizji,
  • miejsce pracy.