2015-06-08
Podziękowanie dla rodziców: piosenki, prezenty

Dziękowanie rodzicom to jeden z ważniejszych momentów wesela. Jak i kiedy to zrobić, aby wszystko wyszło wzruszająco i z klasą? Podpowiadamy!

Chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć tego, jak istotnym momentem wesela jest dziękowanie rodzicom. Co najbardziej oczywiste, bez nich nawet nie byłoby nas na świecie. Poza tym, to w dużej mierze im zawdzięczamy to, kim jesteśmy. To oni pokazali nam świat i nauczyli nas, jak kochać drugą osobę. Często to także dzięki nim możemy sobie pozwolić na wesele naszych marzeń. Dlatego warto postarać się, aby moment podziękowań za cały ich trud był niezapomnianym przeżyciem. Jak zatem powiedzieć rodzicom „dziękuję” na weselu? Sposobów jest mnóstwo. Oto elementy, które warto wziąć pod uwagę podczas podziękowań.


1. Przemówienie

To chyba najważniejszy element podziękowań. W tym, co będziecie mówić do rodziców, ma zawierać się cała Wasza miłość i wdzięczność dla nich. Pamiętajcie o tym, aby ułożyć takie podziękowania, które będą trafiały prosto do serc Waszych rodziców. Warto też, aby treść przemówienia była spersonalizowana. Jeśli natomiast nie chcecie publicznie mówić o tak intymnych sprawach lub czujecie, że mogłoby być to zbyt wzruszające, możecie postawić też na „gotowe” wiersze z podziękowaniami dla rodziców i po prostu je odczytać.


2. Kwiaty i prezenty

Oprócz przemówienia, warto również ofiarować coś rodzicom. Prezent może być zabawny (np. statuetki Oscara dla najlepszych rodziców – do znalezienia w internetowych sklepach ślubnych), ale także wzruszający (np. album ze wspólnymi zdjęciami rodzinnymi przeplatany listami z ciepłymi słowami, itd.). Możecie także postawić na uniwersalne bukiety kwiatów.


3. Występ

Niektóre pary w ramach podziękowań postanawiają przed rodzicami wystąpić. Popularne jest w tym przypadku np. odśpiewanie piosenki o rodzicach lub np. jeśli umiecie na czymś grać, zagranie ważnej dla Was melodii na instrumencie.


4. Film

Ostatnie z proponowanych przez nas rozwiązań staje się coraz bardziej popularne wśród przygotowujących wesele narzeczonych. Film, na którym młodzi opowiadają krótko o swojej miłości, a następnie dziękują rodzicom, przygotowuje się zwykle odpowiednio wcześniej przy pomocy firmy foto-wideo, która będzie obsługiwać ślub. Następnie, film prezentowany jest podczas wesela, najczęściej na ekranie lub ścianie sali weselnej. Taki film może być ciekawy, wciągający dla gości i wzruszający dla rodziców. Minusem może być jednak jego cena – w dużym mieście, za realizację takiego filmu, firmy życzą sobie bowiem od 1000 do 1500 zł.


Niezależnie jednak od tego, jaką formę podziękowania rodzicom wymyślimy, warto pamiętać, aby tego momentu nie przekładać na koniec wesela. Wtedy część z gości może już wyjść, stan trzeźwości innych może pozostawić wiele do życzenia, a my sami możemy być już zmęczeni. Warto natomiast pokazać, że rodzice są, tuż po parze młodej, najważniejszymi osobami na weselu i podziękować im np. tuż po pierwszym tańcu.


Przykładowe piosenki na podziękowanie dla rodziców:

 • „Cudownych Rodziców mam” - Urszula Sipińska (najbardziej standardowy wybór par młodych),
 • „Dziękuję rodzicom” - Jack,
 • „Radość najpiękniejszych lat” - Anna Jantar,
 • „Walc dla Rodziców” - Bayer Full,
 • „Podziękowanie dla Rodziców” - Cliver,
 • „Dla mamy i taty” - Janusz Żyłka,
 • „Kochani Rodzice” - Dwa Kamraty,
 • „Kochani Rodzice” - Kumpliki,
 • „To dzięki Wam” - Preludium,
 • „Dzięki Wam” - Mały Chór Wielkich Serc,
 • „Rodzicielska miłość” - Jacek Kierok,
 • „Wspomnienie” - Czesław Niemen,
 • „Śnił mi się rodzinny dom” - Janusz Laskowski,
 • „Matko moja ja wiem” – Kolor.

 

Katarzyna Rydz